Istną zmorą niemal każdej kobiety jest stale odrastające owłosienie w niepożądanych miejscach, co zmusza do częstej depilacji, a niekiedy nawet do codziennego golenia. Jest to przyczyna powstawania podrażnień, zapalenia mieszków włosowych czy wrastania włosków. Dobrą alternatywą jest trwałe laserowe usuwanie owłosienia, które skutecznie pozbawi problemu podrażnionej skóry. Na czym polega epilacja laserowa?
Depilacja a epilacja
Między znaczeniem tych dwóch, podobnie brzmiących wyrażeń jest zasadnicza różnica. Depilacja to zabieg okresowego usunięcia niechcianego owłosienia, który należy regularnie powtarzać, gdyż usunięte włoski odrastają. Epilacja z kolei to zabieg, najczęściej wykonywany w specjalistycznych gabinetach kosmetycznych i za pomocą specjalnego sprzętu, który pozwala na trwałe pozbycie się owłosienia. Często, nie znając różnicy między depilacją a epilacją, kobiety stosują te dwa wyrażenia zamiennie.
Jak działa epilacja laserowa?
Laserowe usuwanie owłosienia, jak sama nazwa wskazuje, odbywa się za pomocą wysyłania w głąb skóry wiązek światła o odpowiednim natężeniu. Docierając do warstwy skóry w której znajdują się cebulki włosów, trwale je uszkadzają, powodując, że nie będą w stanie dalej funkcjonować, a zatem niemożliwy będzie ponowny wzrost włosa. Całkowite zniszczenie wszystkich cebulek jednocześnie nie jest jednak możliwe podczas pierwszego zabiegu. Aby epilacja była trwała i skuteczna, należy przeprowadzić cykl zabiegów w odpowiednich odstępach czasowych.
Czy laserowe usuwanie owłosienia jest bezpieczne?
Często zdarza się, że kobiety czują opór przed wykonaniem pierwszego zabiegu epilacji laserowej. Boją się o to, czy podczas zabiegu ich skóra będzie bezpieczna. Nie ma jednak powodu do zmartwień, gdyż wykonywane w naszej klinice zabiegi są w pełni profesjonalne, a sprzęt jest najwyższej jakości, gwarantując bezpieczeństwo. Przed rozpoczęciem procesu laserowego usuwania owłosienia, parametry lasera ustawiane są zgodnie z indywidualnym poziomem melaniny pacjentki. Dzięki dokładnej ocenie fototypu skóry i charakteru włosów, moc lasera jest skuteczna, a jednocześnie całkowicie bezpieczna. Laser oddziałuje jedynie na strukturę włosa, pozostając obojętnym dla skóry, a krótki czas impulsu nie pozwala na to, aby powierzchnia skóry została poparzona.
Rodzaje epilacji laserowej
W naszej klinice dostępnych jest 6 różnych urządzeń, z których pomocą można wykonać zabieg trwałego usunięcia zbędnego owłosienia. Różnią się one laserem, który jest stosowany podczas procesu usuwania włosków.
- Laser Vectus – trwałe usuwanie owłosienia dostosowane nawet do wrażliwej skóry
- Laser Motus – dedykowany w szczególności osobom o niższym progu bólu
- Laser Soprano ICE – bardzo uniwersalny, może być zastosowany w przypadku różnych fototypów skóry, a także zabarwienia włosków – skutecznie usuwa zarówno włoski jasne, jak i ciemne
- Laser GentleLase Pro – jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie laserów do usuwania owłosienia, a także innych zabiegów kosmetycznych, na przykład usuwania przebarwień na skórze
Używane głowice posiadają dodatkowo system chłodzenia, dzięki któremu dyskomfort odczuwany podczas zabiegu jest zminimalizowany. Pacjentki mogą również skorzystać z bezpłatnego zastosowania systemu Skin Cooling, który dzięki specjalnej chłodziarce skutecznie obniża poziom odczuwanego dyskomfortu.
Epilacja laserowa – przeciwwskazania
Zabieg laserowego usuwania owłosienia jest bezpieczny i uniwersalny. Mogą z niego korzystać zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Mimo to, przed wykonaniem epilacji laserowej warto poznać przeciwwskazania do wykonania zabiegu, aby uniknąć niepożądanych skutków ubocznych. Do przeciwwskazań należą:
- ciąża
- okres karmienia piersią
- aktywne infekcje skórne
- przerwana ciągłość naskórka
- świeże zabiegi chirurgiczne
- przyjmowanie niektórych leków fotouczulających
Przeciwwskazania związane są również z konkretnym rodzajem lasera, dlatego przed dokonaniem wyboru i rozpoczęciem zabiegu konieczna jest konsultacja w klinice.