Zmarszczki to problem, z którym prędzej czy później zmierzy się każdy z nas. Proces ten zaczyna się po 25–30 r.ż. i jest spowodowany właśnie przez włókna kolagenowe. Dlaczego? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, za co w organizmie człowieka odpowiedzialne są włókna kolagenowe!
Czym są włókna kolagenowe w skórze?
Włókna kolagenowe to naturalne białko, które charakteryzują się dużą elastycznością. Dlatego też im więcej jest kolagenu w skórze, tym jest ona jędrniejsza i młodziej wygląda. Ponadto jest on również podstawowym budulcem skóry, kości, mięśni, zębów i ścięgien. Włókna kolagenowe są zbudowane z aminokwasów takich jak glicyny, proliny, hydroksyproliny i hydroksylizyny. Niestety jednak wraz z wiekiem jego synteza się zmniejsza, aż w końcu po 30 r.ż. całkowicie ustaje, co sprawia, że skóra traci na jędrności. Wtedy również zaczynają pojawiać się zmarszczki.
Rodzaje kolagenu
Co ciekawe, istnieje aż 29 typów kolagenu – niestety jednak naukowcy nie wiedzą, jakie znają funkcji każdego z nich. W warstwie skóry właściwej znajdują się natomiast 2 rodzaje kolagenu. Mowa o kolagenie typu 1, który stanowi niemalże 80% całego kolagenu w organizmie oraz kolagen typu 3 – pozostałe 20%. Obydwa występują w skórze, tkance podskórnej, ścięgnach, a także tworzą blizny itd. Jednak to kolagen typu 1 określa się jako kolagen młodości.
Za co odpowiada kolagen?
Włókna kolagenowe pełnią w organizmie wiele przydatnych funkcji. Przede wszystkim mają one wpływ na:
- Włosy – kolagen wzmacnia włosy już od cebulek, co zabezpiecza przed ich wypadaniem.
- Paznokcie – zapobiega rozdwajaniu i pękaniu paznokci.
- Układ kostny i chrzęstny – włókna kolagenowe są budulcem kości. Dodają im elastyczności, dzięki czemu również chronią je przed złamaniami.
- Stawy – kolagen wpływa na produkcję mazi stawowej, co poprawia funkcjonowanie chrząstki.
- System immunologiczny – zawarte w nim aminokwasy są potrzebne do funkcjonowania układu odpornościowego.
To jednak jeszcze nie wszystko. Włókna kolagenowe mają również olbrzymi wpływ na wygląd i kondycję skóry.
Jaką rolę w skórze pełnią włókna kolagenowe?
Włókna kolagenowe są ważne z wielu powodów. Jednym z nich jest również promiennie wyglądająca i pozbawiona zmarszczek cera. Jest tak, ponieważ przywraca on skórze elastyczność, przez co również i wygładza zmarszczki. Co więcej, włókna kolagenowe odpowiadają również za nawilżenie skóry, co z kolei wpływa na regenerację jej komórek. Dzięki temu cera promienieje, a twarz wygląda młodo i promieniście. Brak kolagenu w skórze oznacza więc nie tylko pojawienie się zmarszczek, ale i pogorszenie wyglądu cery. W efekcie staje się ona również szara, pozbawiona kolorytu, a niekiedy pojawiają się także i trądzik, czy przebarwienia.
Warto również wspomnieć, że włókna kolagenowe wykazują zdolności do wiązania wody, co wpływa na odpowiednie nawodnienie i nawilżenie skóry. To jednak jeszcze nie wszystko. Kolagen wykazuje bowiem właściwości regeneracyjne i przyspiesza gojenie się ran. Ponadto sprzyja on odbudowie tkanki łącznej, a gdy jego ilość utrzymuje się na właściwym poziomie, wzrastają szanse na to, że rany zagoją się bez widocznych blizn.
Niestety wraz z wiekiem oraz pod wpływem UV zmniejsza się synteza endogennego kolagenu, co wpływa na widoczne zmiany w kondycji skóry. Sytuację pogarszają także wolne rodniki, toksyny oraz wysokie i niskie temperatury. W połączeniu z brakiem witamin i składników mineralnych skóra zaczyna zmieniać swój wygląd. W rezultacie traci więc ona jędrność i zaczyna pokrywać się coraz bardziej widocznymi zmarszczkami.