Гіалуронова кислота є однією зі сполук, які називаються глікозаміногліканами, тобто полісахаридами, ланцюги яких складаються з повторюваних одиниць дисахаридів. Молекула гіалуронової кислоти складається з молекули N-ацетилглюкозаміну і молекули D-глюкуронової кислоти. Вони з’єднані по черзі β- (1-3) і β- (1-4) глікозидними зв’язками. Це повністю природний біополімер з ідентичною структурою у людини, інших хребетних і навіть бактерій. У живих організмах гіалуронова кислота зазвичай зустрічається у формі натрієвої солі (гіалуронат натрію). Які властивості та застосування має гіалуронова кислота? На це питання ми спробуємо відповісти нижче.
Гіалуронова кислота – властивості
Перш за все, гіалуронова кислота має гігроскопічні властивості. У воді його молекули можуть розширюватися в 1000 разів, і одна молекула ГК зможе зв’язати разом близько 250 молекул води. Тому її можна розглядати як губку – вона зв’язує вологу в дермі. Такі властивості сприяли тому, що він міг стати цінним інгредієнтом антивікової, захисної та зволожуючої косметики не тільки в області догляду за обличчям (тоніки, маски, креми), а й за тілом (гелі для вмивання, лосьйони). Він також є найважливішим інгредієнтом популярних засобів, що використовуються в естетичній медицині – він може бути в незшитій формі (коктейлі, що використовуються в мезотерапії) або в різному ступені зшивання (тоді він діє як наповнювач – це дає можливість реконструкції дефектів тканин і об’єму, моделювання губ або згладжування носогубної складки). Гіалуронова кислота, яка використовується в косметології та естетичній медицині, одержується шляхом біоферментації – очищена і висушена, вона знаходиться у формі порошку, який при змішуванні з водою створює прозорий гель.
Гіалуронова кислота – застосування
На сьогоднішній день найпопулярніша гіалуронова кислота в косметиці. Він є незамінним компонентом кремів з омолоджуючим ефектом, але також часто, якщо не частіше, використовується в кабінетах естетичної медицини. Антивікові процедури зазвичай засновані на введенні препаратів, що містять гіалуронову кислоту, глибоко в епідерміс. Завдяки їм заповнюються зморшки, а шкірі повертається еластичність. Ці процедури не дуже довговічні, оскільки гіалуронова кислота природним чином розщеплюється в організмі. Ефект від лікування триває 6-12 місяців, залежно від використовуваного препарату.
Менш відомим використанням гіалуронової кислоти є використання її властивостей для підтримки процесу загоєння опіків, виразок шкіри або ран.
Офтальмологія – ще одна сфера, де дуже цінується гіалуронова кислота. На його основі готують очні краплі та рідини для контактних лінз. Все це завдяки унікальній здатності цієї кислоти зв’язувати воду. Рідини з його додаванням надають заспокійливу дію при подразненні очей, викликаному носінням лінз або синдромом сухого ока. Крім того, гіалуронова кислота зв’язує шкідливі речовини і впливає на склад слізної плівки.
Гіалуронова кислота також є цінним лікарським засобом при остеоартрозі та інших захворюваннях, що входять до нього. У цих випадках для заповнення речовини вводять ін’єкції, що містять кислоту.
Використовується описана кислота і в гінекології. Заспокоює подразнення інтимних зон, а також прискорює загоєння післяопераційних ран на шийці матки або вульві.