Powszechnie znane jest zastosowanie botoksu w medycynie estetycznej jako wypełniacza zmarszczek. Okazuje się, że jego działanie pomaga również skutecznie walczyć z innym przykrym problemem. Botoks doskonale hamuje działanie gruczołów potowych, dzięki czemu zapobiega wytwarzaniu potu. Botoks pomoże Ci wygrać z nadpotliwością.
Botoks – co to jest?
Botoks, czyli toksyna botulinowa, to substancja produkowana przez beztlenowe bakterie Bacillus botulinus. Popularnie nazywa się ją jadem kiełbasianym. Spożycie go może wiązać się z silnym zatruciem, ale wstrzykiwany w niewielkich ilościach w mięśnie naszego ciała nie ma żadnego szkodliwego działania dla organizmu.
Jak dokładnie działa botoks?
Substancja ta powoduje blokadę impulsów nerwowych, docierających do gruczołów potowych. To właśnie one są odpowiedzialne za wytwarzanie potu. Toksynę wprowadza się w obszary, które są najbardziej podatne na pocenie się – pachy, dłonie, stopy, czoło.
Jak wygląda zabieg?
Wstrzykiwanie toksyny botulinowej w wybraną partię ciała trwa około 30 minut. Jest to zabieg mało bolesny i nie powoduje komplikacji. Wykorzystuje się do niego bardzo cienką igłę. Po zabiegu może wystąpić u pacjenta delikatne podrażnienie, a skóra bywa nieco opuchnięta. Efekty uboczne mijają jednak po kilku dniach, a wyraźne rezultaty widoczne są już po 3-4 dniach. Taki zabieg można wykonać w Klinice Beauty Skin w Warszawie.
Botoks powoduje czasowe zatrzymanie czynności gruczołów potowych. Eksperci z Beauty Skin podkreślają, że jest to w pełni odwracalne zahamowanie produkcji potu.
Jak długo utrzymuje się efekt?
Wstrzyknięcie botoksu powoduje całkowitą likwidację lub znaczne zmniejszenie potliwości pach u prawie wszystkich leczonych pacjentów. Taki efekt utrzymuje się przeważnie od 6 do 9 miesięcy. Zabieg można powtarzać co 5-9 miesięcy, ale jest to oczywiście kwestia indywidualna.
Cena zabiegu
Koszt zabiegu, w zależności od partii ciała, to około 1200 do 1500 zł.
Zalety botoksu w walce z potliwością:
- zabieg jest szybki, trwa tylko około 30 minut,
- jest skuteczny, doskonały efekt zauważa się u prawie wszystkich pacjentów,
- zabieg jest w pełni bezpieczny i niemal bezbolesny.
Inne zastosowania botoksu
- Wypełnianie zmarszczek mimicznych i głębokich.
- Usuwanie tzw. kurzych łapek.
- Podnosi opadające kąciki ust.
- Leczenie bóli migrenowych; w tym przypadku jest traktowany jako lek przeciwbólowy o przedłużonym działaniu.
- W okulistyce do leczenia zeza; zastrzyki z botoksu rozluźniają skurczone mięśnie okoruchowe, dzięki temu gałki ustawiają się prawidłowo.
- Pomocny w leczeniu chorób układu nerwowego.
- Wykorzystywany w leczeniu bruksizmu, czyli chorobliwego zgrzytania zębami podczas snu; toksyna botulinowa rozluźnia mięśnie i zmniejsza napięcie w szczęce.
- W leczeniu nadreaktywnego pęcherza; hamuje spontaniczne skurcze tego narządu.
Przeciwwskazania do stosowania botoksu:
- kobiety w ciąży oraz karmiące piersią,
- osoby z zaburzeniami krzepnięcia krwi,
- osoby z chorobami i uszkodzeniami skóry.
Leczenie nadmiernej potliwości botoksem jest przełomową i skuteczną metodą. Pozwala na jakiś czas zniwelować przykry problem i przywrócić codzienny komfort. Jeśli inne sposoby nie pomagają, warto przemyśleć poddanie się temu zabiegowi.