Cera naczynkowa to jedna z bardziej kłopotliwych przypadłości, która przede wszystkim wpływa na estetykę. Wśród Polaków problem z pękającymi naczynkami pojawia się bardzo często. Być może jest to spowodowane bardzo jasną karnacją, bądź uwarunkowane genetycznie, nie mniej jednak, potrafi skutecznie obniżyć pewność siebie i zadowolenie z wyglądu, a nieestetyczne pajączki i rumienie mogą pojawić się na twarzy w każdej chwili. W przypadku cery naczynkowej pielęgnacja jest niezwykle istotna, skuteczne jest również zamykanie naczynek.
Cera naczynkowa charakterystyka
W kwestii cery naczynkowej charakterystyka jest bardzo prosta. Znamienną cechą tego rodzaju skóry jest skłonność do pękających naczynek, co objawia się w postaci “pajączków”, zaczerwienień, mikrowylewów i rumieni. Dodatkowo cera naczynkowa jest niezwykle wrażliwa, a na pęknięcie naczynka może wpłynąć nawet najmniejszy czynnik zewnętrzny. Ten rodzaj cery daje się we znaki szczególnie jesienią i zimą. Przy nagłej zmianie otoczenia z zimnego na ciepłe, bardzo szybko może dojść do pęknięcia naczynek i powstawania zaczerwienień. Trudno wskazać bezpośrednią przyczynę skłonności do pękania naczynek, najczęściej jest to po prostu uwarunkowane genetycznie. Na pogłębienie się problemu mogą jednak wpłynąć również:
- zaburzenia hormonalne (nadmierna produkcja estrogenu),
- gwałtowne zmiany temperatury,
- nadmierna ekspozycja na słońce,
- niekorzystna dieta (ostre przyprawy),
- częste zażywanie gorących kąpieli, korzystanie z sauny oraz łaźni parowych,
- spożywanie dużej ilości alkoholu (w szczególności czerwonego wina).
Obecność powyższych czynników, a także nadmierny stres, duży wysiłek fizyczny i do tego skłonność genetyczna wpływają na pogorszenie się stanu cery naczynkowej.
Cera naczynkowa pielęgnacja
W przypadku cery naczynkowej należy zwrócić uwagę na odpowiednią pielęgnację. Przede wszystkim należy unikać preparatów wysuszających, zawierających alkohol, a także produktów powodujących podrażnienia. Należy zachować również szczególną ostrożność podczas złuszczania naskórka. W przypadku tego problemu lepiej sprawdzą się peelingi enzymatyczne niż mechaniczne. Niestety naczynka charakteryzują się dużą widocznością, ciężko je ukryć nawet pod bardzo dobrze kryjącym podkładem, dlatego najlepiej wdrożyć proces zamykania naczynek. To jedyna skuteczna metoda niwelowania widocznych zaczerwienień na twarzy, która dodatkowo pozwala uniknąć powracającego problemu.
Cera naczynkowa zabiegi
Przy większych problemach z cerą lepiej jest nie działać na własną rękę i zdać się na konsultację ze specjalistami. Ci polecają w przypadku cery naczynkowej zabiegi laserowe, które bezpiecznie, acz skutecznie pozwolą zamknąć naczynka i znacznie zmniejszyć problemy z cerą. Jednym z zabiegów laserowego zamykania naczynek jest Thunder MT. Urządzenie to posiada dwie wiązki lasera – aleksandrytową i neodymowo-yagową, które wpływają na wzmocnienie efektów, przy równoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa. Dodatkowo urządzenie zostało wyposażone w system chłodzenia, który zapewnia komfort i znacznie zmniejsza ból, który może być odczuwalny podczas wykonywania zabiegu.
Efekty zabiegów laserowych
Laserowe leczenie cery naczynkowej jest bardzo precyzyjne, wiązka lasera wyłapuje jedynie naczynia krwionośne, oddziałując wyłącznie na nie. Zwykle konieczne jest wykonanie jednego zabiegu, choć w razie potrzeby można go powtórzyć. Bezpośrednio po działaniu lasera może pojawić się obrzęk i zaczerwienienia, jednak po okresie rekonwalescencji trwającej maksymalnie do 2 tygodni, stan cery ulega poprawie, a problem pękających naczynek ustępuje.