Duży przerost sutków może być ogromnym kompleksem dla mężczyzny, utrudniającym codzienne życie wśród ludzi. Na szczęście, dzięki prostemu zabiegowi chirurgii plastycznej można pozbyć się tego problemu.
Ginekomastia – przyczyny
Ginekomastia to powiększenie jednej lub obu piersi u chłopców lub mężczyzn, spowodowane nadmiernym rozrostem tkanki gruczołowej, a czasem także tłuszczowej w obszarze sutków. Zazwyczaj problem ten wynika z braku równowagi hormonalnej w organizmie. Wszyscy ludzie mają w pewnym stopniu zarówno męskie, jak i żeńskie hormony. Ginekomastia występuje, gdy męskie hormony (androgeny) są stosunkowo niskie w porównaniu do poziomu żeńskich hormonów (estrogenów) w organizmie. Może to przejściowo wystąpić podczas normalnego rozwoju chłopców, powodując ginekomastię u niemowląt lub w okresie dojrzewania. W takich przypadkach ginekomastia zwykle ustępuje samoistnie, gdy poziom hormonów wraca do normy.
W innych przypadkach niektóre choroby mogą przyczyniać się do rozwoju ginekomastii. Przykłady stanów, które mogą być związane z ginekomastią to:
- marskość wątroby,
- niedożywienie,
- przewlekła niewydolność nerek,
- zaburzenia jąder (męskich narządów płciowych), w tym zakażenie, uraz lub zaburzenia wrodzone,
- starzenie się,
- rak jąder,
- terapie antyandrogenowe stosowane w leczeniu raka prostaty
- nadczynność tarczycy
Jakie są oznaki i objawy ginekomastii?
Powiększenie piersi w ginekomastii jest zwykle symetryczne pod względem sutka. Sutek jest powiększony oraz lekko “gumowaty”. Zazwyczaj obie piersi dotknięte są tym problemem. Ginekomastii nie towarzyszy silny ból, chociaż powiększony obszar może być wrażliwy i delikatny.
Ginekomastia – zabieg
W niektórych przypadkach znacznie nasilonej ginekomastii, która nie ustępuje samoistnie lub pod wpływem leczenia niezbędne jest chirurgiczne usunięcie nadmiaru tkanki gruczołowej i/ lub tłuszczowej. Zabieg redukcji piersi jest szczególnie pomocny dla mężczyzn, u których rozrost piersi stanowi defekt kosmetyczny. Usunięcie nadmiaru tkanki polega na jej wycięciu. Nacięcia skóry dokonuje się pod piersią, od strony fałdu pachowego lub pod otoczką brodawki sutkowej.
Zalety:
- Jest to stosunkowo prosta procedura do wykonania
- Pozostawia minimalne blizny
- Okres rekonwalescencji jest dosyć krótki
- Cena zabiegu jest stosunkowo niska w porównaniu do innych, popularniejszych operacji z zakresu chirurgii plastycznej
Zabieg leczenia ginekomastii może być przeprowadzony u zdrowych i emocjonalnie zrównoważonych mężczyzn w każdym wieku. Najlepszymi kandydatami są mężczyźni, których skóra piersi jest jędrna i elastyczna.
Ginekomastia – przeciwwskazania
Zabieg operacyjny jest przeciwwskazany dla mężczyzn z otyłością czy dużą nadwagą, nadużywających alkoholu i stosujących anaboliki.
Jaki jest okres rekonwalescencji po operacji ginekomastii?
Zwykle pacjent powraca do codziennych zajęć w ciągu tygodnia. Zaleca się noszenie lekkiej odzieży podtrzymującej obszar poddany zabiegowi przez 4-6 tygodni po zabiegu, aby delikatnie uciskać okolice klatki piersiowej. Zmniejsza to obrzęk i siniaki oraz przyspiesza regenerację.
Jeśli borykasz się z problemem ginekomastii, niezwłocznie zwróć się do naszych specjalistów, aby otrzymać poradę na temat leczenia tego problemu.