Rozstępy obok cellulitu to jedna z głównych przyczyn kompleksów i braku akceptacji wśród kobiet. Mogą pojawić się na różnych obszarach ciała, najczęściej jednak zlokalizowane są na brzuchu, udach oraz pośladkach. Na co dzień mogą pozostać niewidoczne, jednak często powstrzymują przed wizytą na basenie, opalaniem się na plaży czy założeniem krótkich spodenek latem. Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, jak się pozbyć rozstępów, choć nie zawsze znajdują na nie właściwą odpowiedź.
Skąd to się bierze – przyczyny rozstępów
Na początku warto zastanowić się nad tym, czym właściwie są rozstępy oraz kiedy i dlaczego pojawiają się na powierzchni skóry. Zgodnie z definicją są to pasma o charakterze wrzecionowatym, są to zmiany skórne, które powstają w wyniku miejscowego rozerwania się włókien kolagenowych. Określa się je mianem blizn. Do najczęstszych przyczyn rozstępów zalicza się:
- ciążę,
- zaburzenia hormonalne,
- gwałtowne wahania wagi,
- gwałtowny przyrost masy mięśniowej
- obniżony poziom napięcia i elastyczności skóry
- zbyt niską produkcję kolagenu
- uwarunkowania genetyczne.
Ciężko jednak wskazać bezpośrednią przyczynę powstawania zmian oraz określić dokładne predyspozycje, niektóre kobiety zmagają się z rozstępami częściej, inne rzadziej, powyższe czynniki jednak najczęściej towarzyszą powstawaniu rozstępów.
Jak pozbyć się rozstępów samemu?
Kiedy już rozstępy pojawią się na skórze, zaczyna się panika związana z ich usunięciem. Wokół sposobów na rozstępy narosło już bardzo wiele mitów, a niektóre z nich są naprawdę absurdalne. Jednak wśród nietrafionych rad można znaleźć również takie, które faktycznie zmniejszą rozstępy na pierwszym etapie tworzenia się, kiedy są jeszcze zaczerwienione. Pierwszą istotną rzeczą, jaką można zrobić dla skóry z rozstępami w fazie zapalnej (czerwone bądź fioletowe) to intensywne natłuszczanie i nawilżanie skóry. Zapewnienie odpowiedniego nawilżenia to podstawa jędrności i elastyczności skóry. Na tym etapie powstawania zmian, dobrym sposobem na to, jak się pozbyć rozstępów są również peelingi mechaniczne. Złuszczanie skóry wpływa na poprawę jej kondycji i zwiększa elastyczność. Na etapie stanu zapalnego rozstępów skóra sama próbuje sobie poradzić z rozstępem i wszelkie zabiegi wspomagające z pewnością umożliwią jej to zadanie. Równie dobrym sposobem jest masowanie skóry, a także wykonywanie krótkich pryszniców na zmianę bardzo ciepłą i bardzo zimną wodą.
Rozstępy w fazie zaniku
Druga faza tworzenia się rozstępów to faza zaniku. Jeśli podczas stanu zapalnego, kiedy rozstępy są w kolorze czerwonym bądź fioletowym, skóra nie poradzi sobie z tym problemem, rozstępy zmieniają kolor na perłowy i stają się zmianami niemożliwymi do samodzielnego usunięcia. Jedynym rozwiązaniem jest wówczas ich rozjaśnienie, którego celem jest zmniejszenie widoczności tych zmian. Do takich należą kąpiele z solą i sokiem z cytryny, stosowanie wyciągu z aloesu, wykonywanie peelingów chemicznych w klinikach kosmetycznych. Są to jednak metody, które pozwalają tylko na zmniejszenie widoczności zmian, nie są w stanie ich usunąć. Na tym etapie możliwe jest już jedynie laserowe usuwanie rozstępów.
Laserowe usuwanie rozstępów
Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na to, jak się pozbyć rozstępów również w drugiej fazie, kiedy domowe metody nie dają żadnych rezultatów. Jedynym skutecznym rozwiązaniem jest laserowe usuwanie rozstępów. Za pomocą wiązki światła na powierzchni skóry tworzone są mikronakłucia, dzięki czemu staje się ona zdolna do regeneracji. Zabieg ten polega na dogłębnym i delikatnym resurfacingu, podczas którego usuwane są wszystkie martwe komórki. Zabieg laserowy iPixel pozwala na dotarcie do uszkodzonych i zmienionych komórek, pozostawiając zdrowe tkanki w nienaruszonym stanie, dzięki czemu jest w pełni bezpieczny dla skóry.