Lato w pełni z Beauty Skin do -80% Sprawdź!

Szukaj
Close this search box.
22 czerwca 2022

Jak rozpoznać rodzaj znamienia?

Praktycznie każdy z nas posiada jakieś znamię – i to nie jedno. Na ludzkim ciele typowo występuje bowiem kilkanaście do kilkudziesięciu znamion, choć w przypadku niektórych z nas może ich liczba może dochodzić nawet do kilkuset. Warto więc uświadomić sobie, jak wiele rodzajów znamion skórnych istnieje, oraz jak rozróżniać poszczególne z nich.

Jakie istnieją rodzaje znamion

Znamiona są, na szczęście, z reguły nie są groźnymi zmianami skórnymi. Zawsze jednak, gdy na naszej skórze pojawi się nowe, niepokojące nas znamię, warto je przebadać, aby wykluczyć możliwość rozwinięcia się groźnych chorób. Jakie są rodzaje znamion, które wystąpić mogą na skórze?

Znamiona barwnikowe

Najczęściej występujący typ znamion. Wiele znamion barwnikowych jest wrodzonych, co oznacza, że istniały już w chwili przyjścia dziecka na świat. Nie znaczy to jednak, rzecz jasna, że znamię barwnikowe nie może zostać nabyte na późniejszym etapie życia. Wymienić można kilka rodzajów znamion barwnikowych – są to, między innym znamiona:

  • typu globularnego
  • typu wybuchu gwiazdy
  • typu siateczkowatego
  • homogenne błękitne
  • o szczególnej lokalizacji
  • o szczególnych cechach charakterystycznych

Wyróżnia się także niesklasyfikowane proliferacje melanocytów.

Należy pamiętać, że znamiona wrodzone obarczone są większym ryzykiem zezłośliwienia, niż nabyte – zwłaszcza, gdy chodzi o znamiona olbrzymie (o wielkości powyżej 20 centymetrów).

Znamię spitz

Znamię Spitz występuje przede wszystkim u dzieci i przybiera kształt pojedynczej grudki, o średnicy nieprzekraczającej 10 centymetrów. Znamiona typu Spitz występują zarówno na twarzach, jak i kończynach dolnych ludzi. Choć najczęściej występują w barwie brązowej,  tego typu znamiona dość często przybierają też inne barwy – np. Początkowo rośnie dość szybko, jednak z biegiem czasu jego rozmiar zazwyczaj stabilizuje się. Zdarza się jednak też, że przechodzi do postaci atypowej, która wymaga kontroli lekarskiej. 

Znamię błękitne

Charakterystyczną cechę znamienia błękitnego jest, rzecz jasna, jego nietypowa barwa. Tego typu znamiona pojawiają się podczas wczesnego dzieciństwa, mogą też być wrodzone. Rekomenduje się ich chirurgiczne usunięcie, jeśli osiągają duże rozmiary, lub położone są w nietypowych miejscach – np. na owłosionej skórze głowy. U dorosłych zawsze w całości wycina się tego rodzaju znamiona, ponieważ istnieje ryzyko, że przerodzą się w czerniaka.

Znamię Clarka

Jest to zazwyczaj niegroźne znamię pod postacią delikatnie wypukłego brązowego pieprzyka. Z reguły jego wielkość nie przekracza 1 centymetra. Ocenia się, że jego powstanie uwarunkowane jest genetycznie, lub problemami hormonalnymi. Powstaje ono w wyniku nagromadzenia się komórek melanocytów, czyli komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie melaniny. 

Znamię Beckera

Znamię Beckera cechuje się nieregularnym kształtem i blado brązową barwą. Zdarza się, że pokrywają je twarde w dotyku, ciemne włoski. Choć często początkowa wysokość znamienia nie jest zbyt duża, dość szybko powiększa się ono do nawet kilkunastu centymetrów. Pomimo tego jest to znamię bardzo łagodne i rzadko kiedy dochodzi do jego zezłośliwienia. Warto zaś podkreślić, że w jego pobliżu może dojść do wystąpienia zmian trądzikowych. Występuje przede wszystkim u mężczyzn, a jego powstawanie ma prawdopodobnie podłoże hormonalne.

Dlaczego warto badać wszystkie rodzaje znamion?

Pomimo, że częstotliwość uzłośliwiania się znamion i ich transformacji w czerniaka wynosi ok 1 na 30.000 przypadków, nie wolno zapominać o regularnym kontrolowaniu każdego nowo powstałego znamienia. Dlaczego? Ponieważ nigdy nie wiadomo przecież, które ulegnie zezłośliwieniu. Pamiętajmy, że w przypadku czerniaka, tak, jak w przypadku każdego innego nowotworu złośliwego, skuteczność terapii zależy od szybkości wykrycia choroby. Im więc szybciej czerniak zostanie rozpoznany, tym większe szanse na całkowite wyleczenie. 

Udostępnij na:
Zadzwoń do nas!

BEAUTY SKIN FABRYKA NORBLINA

tel. 22 150 20 40
Godziny otwarcia:
poniedziałek – sobota: 8:00 – 20:00
niedziela: 10:00 – 19:00

BEAUTY SKIN ELEKTROWNIA POWIŚLE

tel. 22 20 40 100
Godziny otwarcia:
poniedziałek – sobota: 8:00 – 20:00
niedziela: 10:00 – 19:00

BEAUTY SKIN ŻOLIBORZ

tel. 22 400 66 77
Godziny otwarcia:
poniedziałek – piątek: 8:00 – 21:00
sobota: 08:00 – 19:00

BEAUTY SKIN RADOM

tel. 48 67 78 777
Godziny otwarcia:
poniedziałek – piątek: 9:00 – 20:00
sobota: 09:00 – 17:00

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych zgodnie z obowiązującą Polityką Prywatności.