Kriolipoliza wykorzystuje niską temperaturę do rozbicia komórek tłuszczowych. W przeciwieństwie do innych typów komórek komórki tłuszczowe są szczególnie podatne na działanie zimna. Podczas gdy komórki tłuszczowe zamarzają, skóra i inne struktury są chronione przed obrażeniami. To jedna z najpopularniejszych niechirurgicznych metod redukcji tkanki tłuszczowej, w której na całym świecie wykonuje się ponad 450 000 zabiegów.
Kriolipoliza – jak działa?
Kriolipoliza to wykorzystanie ujemnej temperatury do rozkładania komórek tłuszczowych. Zimno nie uszkadza innych komórek w taki sam sposób, jak komórki tłuszczowe, dlatego nie powinno dojść do uszkodzenia skóry ani tkanki podskórnej. W trakcie zabiegu technik przygotowuje skórę nad obszarem tkanki tłuszczowej do aplikatora, który chłodzi komórki tłuszczowe. Niskie temperatury znieczulają ten obszar, a niektórzy pacjenci zgłaszają uczucie chłodu.
Większość zabiegów trwa około godziny. Nie ma czasu rekonwalescencji, ponieważ nie ma uszkodzeń skóry ani tkanek. Niektórzy pacjenci zgłaszają lekki dyskomfort w miejscu wykonywania zabiegu, podobny do tego, który występuje po intensywnym treningu lub niewielkich urazach mięśni.
Po zabiegu może minąć około 4-6 miesięcy, zanim komórki tłuszczowe opuszczą organizm. W tym czasie powierzchnia tłuszczu zmniejszy się średnio o 20 procent.
Kriolipoliza – czy jest skuteczna?
Zabiegi mają wysoki wskaźnik sukcesu. Są skuteczne w usuwaniu tkanki tłuszczowej z organizmu i mają mniej skutków ubocznych niż inne zabiegi, takie jak liposukcja. Chociaż ta procedura może usunąć obszary tłuszczu, nie jest to cudowne lekarstwo, a pacjenci nie powinni oczekiwać całkowitego usunięcia tłuszczu. Procedura nie zadziała u wszystkich, a niektórzy pacjenci mogą odczuwać gorsze skutki uboczne niż inni.
Styl życia i inne czynniki również mogą odgrywać ważną rolę. Osoba, która nadal stosuje niezdrową dietę i nie spędza aktywnie czasu może spodziewać się mniejszej redukcji tłuszczu.
Kriolipoliza – na jakie partie można stosować zabieg?
Zabieg można wykonać w gabinecie lekarskim lub przychodni. Ocenia się wielkość i kształt złogu tłuszczu, a obszar poddawany zabiegowi zaznacza się ołówkiem do znakowania skóry. Podczas zabiegu pacjenci nie śpią. Ręczne urządzenie zwane aplikatorem służy do zamrażania warstwy komórek tłuszczowych (adipocytów) pod skórą. Najpierw na skórę nakłada się podkładkę żelową, aby chronić skórę. Następnie tłuste wybrzuszenie jest odsysane. Podczas ssania poczujesz szarpanie lub ciągnięcie. Te odczucia, intensywne zimno i inne możliwe odczucia – mrowienie, kłucie, ból, skurcze – ustępują po 5 do 10 minutach, gdy obszar staje się odrętwiały podczas procesu schładzania. Warstwa tłuszczu jest stopniowo schładzana.
Kriolipolizę można wykonywać na takie partie, jak:
- brzuch
- boczki (dolna część pleców)
- ramiona
- plecy
- uda
- bryczesy (dolna partia bioder, górna część ud)
Kriolipoliza – co jeszcze warto wiedzieć
Efekty po zabiegu widoczne są po 4 do 6 tygodni od zabiegu. Redukcja tkanki tłuszczowej jest widoczna w 20-40 procent. Cały proces modelowania ciała może potrwać nawet 12 tygodni. Czas zabiegu wymrażania tkanki tłuszczowej wynosi od 40 do 60 minut i zależy od grubości tkanki tłuszczowej. Czas trwania zabiegu ustala lekarz specjalista po dokonaniu wstępnej analizy grubości tkanki tłuszczowej. Do zabiegu nie trzeba się specjalnie przygotowywać, jednak specjaliści zalecają, aby stosować dietę lekkostrawną, bez dużej ilości tłuszczów. Należy unikać kawy, obciążających wątrobę potraw czy alkoholu. Niewskazany jest również wysiłek fizyczny.
Zapraszamy do wykonania zabiegu kriolipolizy w naszych klinikach zlokalizowanych w Warszawie i w Radomiu. Nasi eksperci chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania i wyjaśnią, czy zabieg będzie dla nas odpowiedni.