Zabiegi depilacji laserowej stają się coraz bardziej popularne. Mimo niepewności kolejne kobiety przekonują się do laserowego usuwania owłosienia. Przekonuje zazwyczaj efekt i dobra opinia o zabiegu. Wciąż jednak pierwsza wizyta kojarzy się z lękiem o ból, o oparzenia i ewentualne skutki uboczne. Warto więc rozwiać wątpliwości jeszcze przed zabiegiem i dowiedzieć się, jak działa laser do depilacji, aby nic nie było zaskakujące podczas zabiegu.
Jak działa laserowe usuwanie owłosienia?
Jak sama nazwa wskazuje, depilacja odbywa się za pomocą lasera – urządzenia, którego zadaniem jest emitowanie widzialnych wiązek światła z zakresu promieniowania elektromagnetycznego. Przykładaniu głowicy lasera do powierzchni skóry towarzyszy uczucie pieczenia, nie dochodzi jednak do żadnych oparzeń, dlaczego? Powodem tego jest wyczulenie światła lasera jedynie na barwnik zawarty w strukturze włosa i to właśnie na niego działa destrukcyjnie, pozostając obojętnym dla skóry. Aby tak rzeczywiście było, przed zabiegiem depilacji laserowej specjalista w klinice dokonuje pomiaru indywidualnego poziomu melaniny w skórze pacjenta, na podstawie którego dobiera odpowiednią intensywność światła lasera. Pozwala to skuteczniej usuwać włoski, a także sprawia, że cały proces depilacji jest jeszcze bardziej bezpieczny.
Działanie lasera a jego rodzaj
Depilacja laserowa to pojęcie ogólne, za którym kryje się wiele rodzajów zabiegów, a każdy z nich charakteryzuje coś innego. Wśród najlepszych i najczęściej stosowanych laserów do depilacji znajdują się:
- Laser Vectus – urządzenie wyposażone jest w Skintel – czujnik melaniny w skórze. Za jego pomocą dobiera się najlepsze możliwe parametry do indywidualnych potrzeb pacjenta. W zależności od struktury i koloru włosów ilość koniecznych do wykonania zabiegów może być różna. W przypadku ustawienia bardzo wysokich parametrów możliwa jest również depilacja jasnych włosów, co nie jest normą w przypadku laserów do depilacji. Dzięki wbudowanym w urządzenie lasera Vectus lustrom impuls światła jest wykorzystywany maksymalnie, co znacznie zwiększa efektywność zabiegów.
- Laser Motus – jest to laser aleksandrytowy, który najlepiej sobie radzi z jasnymi i cienkimi włoskami. Dodatkowo stosowanie lasera Motus zaleca się osobom szczególnie wrażliwym na ból. Ten laser charakteryzuje się bardzo wysokim poziomem absorpcji energii przez chromofory melaniny. Jego działanie opiera się na wysokiej mocy i bardzo krótkim impulsie, co znacznie poprawia efekty i zwiększa bezpieczeństwo.
- Laser Thunder MT – stanowi połączenie lasera aleksandrytowego, technologii nd:YAG oraz technologię mieszaną, pozwala to także na dokonanie wyboru między pojedynczą a podwójną wiązką światła. Dzięki zastosowaniu mieszanej technologii laser jest niezwykle skuteczny i bezpieczny przy różnych fototypach skóry i włosów, również przy depilacji jasnych włosów.
- Laser GentleLase – zalecany do bardzo szybkiej depilacji laserowej, Ma potrójne zastosowanie, oprócz usuwania owłosienia, jest bardzo skuteczny w redukcji przebarwień oraz zmian naczyniowych. Dzięki wbudowanemu systemowi chłodzenia, naskórek cały czas jest chroniony przed nagrzaniem, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo podczas zabiegu.
Laser do depilacji a promienie UV
Częstym zaleceniem po wykonaniu zabiegu depilacji laserowej jest unikanie ekspozycji na słońce. Zależy to w dużej mierze od zastosowanego lasera, jednak w większości przypadków należy unikać kontaktu z promieniami UV i stosować wysokie filtry przeciwsłoneczne. Zmniejsza to wówczas ryzyko poparzenia i podrażnień skóry.