Jest wiele metod depilacji zbędnego czy nadmiernego owłosienia. Dobór zależy od wielu czynników, m.in. wrażliwości na ból, koloru i rodzaju włosa, czy stopnia uwrażliwienia skóry. Największą popularnością cieszy się depilacja przy użyciu maszynki do golenia. Wiele kobiet wybiera ten sposób pozbycia się zbędnych włosków ze względu na szybki efekt gładkiej skóry i brak bólu. Podstawową wadą tej metody jest jednak to, że usunięte włoski odrastają w ciągu 1 – 2 dni. W przypadku innych metod okres ten jest dłuższy jednak towarzyszy im mniejszy lub mniejszy dyskomfort – depilacja woskiem czy depilatorem elektrycznym jest dla wielu osób zbyt bolesna. Obecnie najskuteczniejszą metodą pozbycia się niechcianego owłosienia jest depilacja laserowa. Jest bezbolesna, można ją stosować na wszystkich okolicach ciała. Przynosi szybkie i trwałe efekty.
Laser – urządzenie umożliwiające pozbycie się niechcianych włosków raz na zawsze. Na czym polega jego działanie
Intensywność owłosienia jest cechą indywidualną. Zależy m.in od rodzaju karnacji – kobiety z jasną karnacją moją zwykle mniej włosów na ciele niż kobiety z ciemniejszym odcieniem skóry. Zazwyczaj włosy kobiet z tej pierwszej grupy są także cieńsze i mniej widoczne. Na intensywność owłosienia mają także wpływ poziom hormonów – zwłaszcza męskiego hormonu – testosterony. Jego nadmiar może powodować wystąpienie tzw. „męskiego owłosienia” u kobiet tj. w okolicach górnej wargi czy brody.
Wiązka laserowa jest absorbowana przez malaninę – barwnik występujący we włosach i w skórze. Im większe stężenie tego barwnika we włosie tym lepsze efekty depilacji tą metodą. Obecnie na rynku dostępne są zabiegi przy wykorzystaniu urządzeń różnych generacji. Urządzeniem dzięki, któremu można uzyskać bardzo dobre efekty nawet w przypadku osób o jasnej karnacji i jasnym typie włosa – jest Laser Motus AX– urządzenie to daje bardzo dobre efekty w przypadku osób, które do tej pory nie były zadowolone z innych metod depilacji – podkreślają specjaliści z warszawskiej kliniki Beauty Skin.
Działanie tego rodzaju lasera pozwala uzyskać 25 % lepsze możliwości absorbcji energii przez zawartą we włosie melaninę niż ma to miejsce w przypadku lasera diodowego. Oznacza to, że przynosi on bardzo dobre efekty depilacji nawet w przypadku jasnych i cienkich włosów.
Jak wygląda zabieg?
Przed przystąpieniem do wykonania zabiegu lekarz określa fototyp skóry i rodzaj włosa. Następnie ustawia parametry urządzenia w taki sposób aby uzyskać jak najlepszy efekt depilacji i uniknąć oparzenia skóry.
Ilość zabiegów jest określana indywidualnie w zależności od rodzaju skóry i włosa. Zwykle pełne efekty otrzymuje się po wykonaniu 4 zabiegów w czterotygodniowych odstępach. Należy jednak pamiętać, że w miejscach gdzie pojawia się owłosienie hormonozależne (u kobiet – broda, okolice górnej wargi) w przyszłości może pojawić się nowe owłosienie. Laser usuwa aktualnie występujące na skórze włosy.
Metoda ta jest bezbolesna, nie powoduje też żadnego odczucia dyskomfortu na obszarach poddawanych depilacji. Jest również bezpieczna dla skóry.
Jak przygotować się do zabiegu?
Przystępując do zabiegu pacjent powinien pamiętać, że skóra nie powinna być opalona. Nie należy też stosować samoopalacza, kremów do depilacji czy tłustych balsamów. Skóra powinna być czysta i sucha.
Czy depilację laserową można wykonać latem?
Tak, jeśli skóra nie jest opalona.
Przeciwskazania do depilacji laserem:
- ciąża i okres laktacji,
- epilepsja,
- przyjmowanie leków i ziół fotouczulających,
- przyjmowanie niektórych antybiotyków,
- stany zapalne skóry,
- cukrzyca,
- bielactwo, łuszczyca,
- rozrusznik serca,
- terapia retinoidami,
- przerwana ciągłość skóry,
- skłonność do powstawania bliznowców.
Depilacja laserowa jest obecnie najskuteczniejszą metodą usuwania niechcianego owłosienia. Jej efekty są trwałe, a sam zabieg przebiega bezboleśnie. Jest to doskonała metoda dla osób, które nie były zadowolone z innych sposobów depilacji.