Każdy z nas posiada na swoim ciele znamiona. Zwykle nazywamy je po prostu pieprzykami, a także nie podejrzewamy, że mogą mieć one związek z nowotworem skóry, czyli czerniakiem. Jednocześnie warto wiedzieć, że każda, nowo powstała zmiana na skórze powinna wzbudzić nasze podejrzenia i skłonić nas do jej skontrolowania u dermatologa. Choć pieprzyki potencjalnie nie stanowią żadnego zagrożenia, to jednak niektóre z nich mogą świadczyć o rozwijającym się czerniaku. Jak zatem można rozróżnić pieprzyka od czerniaka?
Pieprzyk a czerniak- gdzie tkwią różnice?
Pieprzyk nie jest czerniakiem i sam w sobie nie jest zagrożeniem. Jednak problem tkwi w tym, że czerniak może być pieprzykiem. Umiejętność rozróżnienia obu zmian samodzielnie, pomoże nam w porę zareagować i w razie konieczności, zdecydować się na odpowiednią terapię. Jak więc można odróżnić pieprzyka od czerniaka? Otóż warto ocenić zmianę pod względem następujących kryteriów:
- asymetria – zmiany nowotworowe na skórze zwykle mają asymetryczne wymiary, podczas gdy zwykły pieprzyk jest okrągły;
- brzegi – czerniak będzie charakteryzował się nieregularnymi, często postrzępionymi brzegami;
- kolor – pieprzyki zwykle mają jednolity brązowy lub ciemnobrązowy kolor. W przypadku czerniaka, zmiana może przybierać kolor niejednolity. Pojawiają się przejaśnienia czy zaciemnienia;
- średnica i dynamika zmian – w przypadku czerniaka szybko można zauważyć, że zmiana bardzo szybko się powiększa i rozprzestrzenia. Pieprzyk co prawda również może zwiększyć swoje wymiary, jednak dzieje się to zwykle na przestrzeni lat;
- uwypuklenia na powierzchni – powierzchnia czerniaka zazwyczaj jest nierówna i chropowata.
Metodą pozwalająca na zdiagnozowanie czerniaka jest dermatoskopia, czyli obserwowanie zmiany w dużym powiększeniu.
Pieprzyk a czerniak- jakie są objawy?
Pieprzyk jest zmianą pojedynczą lub nawet mnogą, której pojawienie się nie niesie za sobą absolutnie żadnych objawów. W przypadku czerniaka może pojawić się zaczerwienienie wokół zmiany, choć nie jest to regułą. Co więcej, wraz z rozwojem złośliwego nowotworu w okolicy zmiany może pojawić się świąd, owrzodzenie, a nawet tendencja do krwawienia. Co do bolesności zmiany, to w początkowym stadium nie da się odczuć tkliwości danego miejsca. Ból pojawia się z kolei w stadiach nieco bardziej zaawansowanych, w których dochodzi już do przerzutów. Jednocześnie objawem, który powinien natychmiast zwrócić naszą uwagę, są nagłe zmiany w okolicy znamienia. W przypadku pojawienia się asymetrii lub uwypukleń na powierzchni zwykłego pieprzyka, powinniśmy zdecydować się na wizytę u dermatologa i skontrolowanie danej zmiany.
Pieprzyk- kiedy warto rozważyć jego usunięcie?
Wspomniane już zostało, że nie każdy pieprzyk jest czerniakiem, jednak czerniak z tak pozornie niegroźnego znamienia może powstać. Każdy z nas ma na ciele znamiona barwnikowe, jednak niektóre z nich powinny zostać usunięte. Mowa tu o pieprzykach, które są np. narażone na stałe uszkodzenia poprzez pocieranie czy nadmierny ucisk. Przewlekłe strupki czy rany na pieprzykach, mogą bowiem stymulować pojawienie się komórek nowotworowych. Transformacje w zmianę złośliwą najczęściej zdarzają się właśnie z powodu mechanicznych uszkodzeń. Wówczas dla własnego bezpieczeństwa, warto taką zmianę usunąć. Zwykle wykonuje się to metodą laserową, a po zabiegu nie pozostaje żadna blizna. Niemniej jednak to pobranie wycinka i oddania go do badania histopatologicznego pozwoli na wykluczenie lub potwierdzenie patologicznych zmian w pieprzyku.