Przebarwienia na skórze (przez lekarzy określane mianem hiperpigmentacji) to problem, z którym boryka się bardzo wiele osób. Najczęściej pojawiają się na twarzy i chociaż można je zamaskować, np. przy pomocy odpowiedniego makijażu, to i tak mogą skutecznie uprzykrzać życie. Przebarwienia występują również na dłoniach oraz innych częściach ciała, które są narażone na nadmierną ekspozycję promieni słonecznych. Najczęściej wyróżnia się plamy pigmentacyjne (starcze), pozapalne (np. blizny po trądziku) oraz zwane maską ciążową (melasma). Zapomnij o samodzielnym ,,leczeniu’’ i stosowaniu nieskutecznych kremów. Współczesna medycyna estetyczna dysponuje o wiele lepszymi metodami.
Laserowe usuwanie przebarwień
Laseroterapia jest uznawana za jedną z najskuteczniejszych metod w usuwaniu przebarwień. Specjaliści z kliniki Beauty Skin rekomendują leczenie przy pomocy najbardziej zaawansowanych urządzeń dostępnych na rynku.
IPixel, Dye-VL
Laser IPixel to nieablacyjne, szerokopasmowe, pulsacyjne źródło światła, które nakłuwa skórę, a w konsekwencji przyspiesza proces jej odbudowy. Natomiast laser Dye-VL wykorzystuje wąskopasmowe światło pulsacyjne, które dociera do melaniny, a tym samym redukuje przebarwienia.
W czasie zabiegu pacjent odczuwa lekkie pieczenie i ból (jego nasilenie zależy od indywidualnej tolerancji), jednak nie ma konieczności podawania jakiejkolwiek formy znieczulenia. Okres rekonwalescencji trwa nie dłużej niż 7 dni, ponieważ bezpośrednio po zastosowaniu lasera, skóra jest zaczerwieniona i bolesna. Pacjent może także czuć dyskomfort związany z suchością i ściągnięciem. Po kilku dniach następuje złuszczanie naskórka – trzeba go nawilżać i chronić przed działaniem promieniowania słonecznego.
Jako przeciwwskazania do wykonania zabiegu, specjaliści z kliniki Beauty Skin wymieniają m.in.:
- bielactwo,
- łuszczycę,
- opaleniznę,
- nowotwory,
- bliznowce oraz skłonności do ich występowania,
- epilepsję,
- cukrzycę,
- ciążę,
- karmienie piersią.
Laser frakcyjny Emerge
Główną zaletą tego urządzenia jest jego punktowe działanie – nie naświetla komórek, które tego nie potrzebują. Jest to laser frakcyjny, nieablacyjny. Jego działanie opiera się na pobudzeniu kolagenu obecnego w skórze – wiązka światła powoduje mikrouszkodzenia, które zostają zastąpione nowym, zdrowym naskórkiem. Dla uzyskania najlepszych efektów zaleca się wykonanie 4 lub 6 serii w dwutygodniowych odstępach.
Przeciwwskazania to m.in.:
- stany zapalne skóry,
- opryszczka,
- aktywne infekcje bakteryjne i wirusowe,
- nowotwory skóry,
- skłonność do powstawania bliznowców,
- opalenizna,
- ciąża,
- karmienie piersią,
- obniżenie odporności organizmu.
Należy pamiętać, że o rodzaju leczenia i jego częstotliwości może zdecydować wyłącznie specjalista. Może się okazać, że zmiany skórne, chociaż niepokoją pacjenta i stanowią dla niego duży problem, tak naprawdę wcale nie są poważne i można się ich pozbyć, np. poprzez zastosowania odpowiedniej pielęgnacji czy wykonanie serii peelingów (np. peeling medyczny lub peeling chemiczny). Dlatego nie warto eksperymentować na swoim wyglądzie i próbować leczyć się na własną rękę. Kiedy udamy się do kliniki, lekarz przeprowadzi szczegółowy wywiad medyczny, zapozna się z problemami oraz oczekiwaniami pacjenta i na tej podstawie zleci odpowiednie leczenie, które będzie nie tylko skuteczne, lecz także bezpieczne. Tak dobrana terapia gwarantuje najlepsze efekty w możliwie jak najkrótszym czasie.