Z konsultacji u psychodietetyka korzysta coraz więcej osób. Szczególnie kobiety coraz częściej umawiają się na konsultację u psychodietetyka, kiedy potrzebują pomocy i porady, jak prawidłowo się odżywiać w zgodzie z własną psychiką. Sądzisz, że wizyta u psychodietetyka to powód do wstydu, lub dziwna moda? Przekonaj się, że wcale tak nie jest!
Psychodietetyka
Psychodietetyka to umiejętne połączenie dietetyki z psychologią. Nazywana także psychologią odżywiania się, jest rodzajem dziedziny medycyny, poszerzającej wiedzę psychologów i dietetyków.
Często psychodietetykami zostają dietetycy i technolodzy żywności, psycholodzy i psychoterapeuci oraz lekarze, pielęgniarki, a w niektórych przypadkach nauczyciele i pedagodzy, chcący lepiej zrozumieć psychikę swoich pacjentów.
Czym się zajmuje psychodietetyk?
- badaniem zachowań człowieka podczas odżywiania się,
- badaniem mechanizmów i praw wiążących się z odżywianiem się.
Psychodietetyk pozwala na zmianę nawyków żywieniowych na lepsze. Specjalista od psychodietetyki to psycholog, posiadający wiedzę z zakresu dietetyki i psychologii, dzięki czemu podchodzi do każdego pacjenta indywidualnie.
Psychodietetyka – kiedy zapisać się na konsultację?
Pomoc psychodietetyka jest potrzebna w przypadku, kiedy sytuacja życiowa wpływa na proces odżywiania się, przejawiając się w postaci:
- odżywiania się pod wpływem emocji,
- braku łaknienia i chęci do regularnego odżywiania się,
- braku motywacji do redukcji masy ciała,
- nieumiarkowanego objadania się.
W naszej klinice znajdziesz pomoc doświadczonego psychodietetyka i psychologa, mgr Marzeny Sekuły, która pomoże w przypadku:
- zaburzeń w odżywianiu się,
- nadwagi,
- otyłości.
Terapia psychodietetyczna pozwala również przygotować się psychicznie do leczenia trudnych przypadków otyłości.
Psychodietetyka powinny także odwiedzić osoby, chcące odmienić swoje nawyki żywieniowe i zacząć zdrowo się odżywiać.
Psychodietetyka – jak wygląda konsultacja?
Na konsultację psychodietetyczną można się zapisać w każdej chwili. Pojedyncze spotkanie trwa ok. 50 minut. Już jedna konsultacja psychodietetyczna pozwala na znalezienie z pomocą specjalisty rozwiązania problemu oraz uzyskanie potrzebnego wsparcia oraz motywacji do dalszego działania i leczenia.
Wizyta u psychodietetyka polega na przeprowadzeniu przez dietetyka wstępnego wywiadu lekarskiego, a następnie bezpośredniej rozmowy z pacjentem. Podczas rozmowy psychodietetyk będzie zadawać Ci pytania i słuchać odpowiedzi, chcąc zrozumieć Twoją sytuację życiową. W przeciwieństwie do dietetyka, psychodietetyk nie wypisuje diety, ale udziela rad. Regularne wizyty u psychodietetyka pozwalają nauczyć się własnego ciała, rządzących nim mechanizmów oraz zmienić swoje nawyki żywienionowe. Czasem psychodietetyk oprócz udzielenia rad, pokazuje ćwiczenia, które pomogą wdrożyć zalecenia.
Na konsultację psychodietetyczną może się zapisać każdy, czujący potrzebę skonsultowania się ze specjalistą w sprawie prawidłowego odżywiania się oraz osoby niezadowolone ze swojej wagi, szukające motywacji lub nowych rozwiązań.
Często wizyta u psychodietetyka to ostatnia deska ratunku dla osób zmagających się z otyłością lub anoreksją, lub zmęczonych ciągłym efektem jo-jo i kolejnymi niesprawdzającymi się dietami.
Wizyta u psychodietetyka nie musi być wcale czymś wstydliwym i źle się kojarzyć. Czasem konsultacja psychodietetyczna to jedyny sposób na zaakceptowanie siebie i swojego ciała. Psychodietetyk pomaga poczuć się w zgodzie z własnym ciałem i uzyskać harmonię między ciałem a duchem.