Blizny po trądziku to nieestetyczna pamiątka, po równie nieprzyjemnym okresie walki z niedoskonałościami twarzy. Leczenie trądziku bywa trudne i niejednokrotnie trwa latami. W trakcie jednak nie myślimy o tym, że mogą nam po nim zostać niechciane pamiątki w postaci blizn. Laserowe usuwanie blizn potrądzikowych to skuteczna metoda, aby raz na zawsze pozbyć się tego nieestetycznego problemu. Twarz to miejsce szczególne i stanowi naszą wizytówkę w kontaktach międzyludzkich. Pierwsze, co rzuca nam się w oczy, to właśnie skóra. Jeśli jest pokryta licznymi bliznami, nie czujemy się komfortowo i popadamy w kompleksy. Dowiedz się, jak sobie z tym radzić, aby poczuć się dobrze i pewnie we własnej skórze!
Leczenie trądziku i laserowe usuwanie blizn
Zanim poddamy się terapii laserowej, ważne jest, aby wyleczyć do końca wszelkie zmiany trądzikowe. Pomoże nam w tym lekarz dermatolog, który zaleci odpowiednie leki doustne, maści i kosmetyki. Na tym etapie możemy już poddać się zabiegowi laserowego usuwania blizn potrądzikowych. Skutecznym na to sposobem jest zabieg Emerge. Laser frakcyjny Emerge to urządzenie przeznaczone do głębokiej odnowy i wygładzenia skóry, co sprawia, że blizny potrądzikowe zostają znacznie zredukowane. Ponadto zabieg charakteryzuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa, gdyż lasery frakcyjne (w przeciwieństwie do ablacyjnych) nie przyczyniają się do odparowania naskórka i warstwy skóry właściwej. Dodatkowym atutem przy laserowym usuwaniu blizn jest fakt, że znikają również drobne zmarszczki i plamy – zabieg jest więc wszechstronny.
Usuwanie blizn laserem – przeciwwskazania
Zabieg laserem frakcyjnym jest bezpieczny, ma jednak również przeciwwskazania, których bezwzględnie należy przestrzegać. Terapii laserem nie można wykonywać w kilku przypadkach. Wykluczają ją:
- aktywne infekcje bakteryjne i wirusowe,
- stany zapalne skóry oraz przewlekłe zapalne dermatozy (łuszczyca, atopowe zapalenie skóry),
- fotodermatozy,
- opryszczka,
- choroby nowotworowe skóry,
- zaburzenia gojenia się skóry, tworzenie się bliznowców,
- przerwanie ciągłości skóry w miejscu wykonywania zabiegu,
- terapie doustne retinoidami oraz izotretinoiną lub steroidami,
- zioła światłouczulające (dziurawiec, nagietek, skrzyp) oraz leki światłouczulające (antybiotyki, antydepresyjne),
- opalona skóra (30 dni po opalaniu), stosowanie kremów samoopalających,
- stosowanie peelingów (14 dni przed zabiegiem),
- okres 4 tygodni od wypełniania zmarszczek kwasem hialuronowym,
- okres 2 tygodnie po zabiegu toksyną botulinową,
- ciąża i okres karmienia piersią,
- przebyte drgawki wywołane oddziaływaniem światła,
- obniżenie odporności organizmu.
O wszelkich dolegliwościach należy niezwłocznie poinformować lekarza/specjalistę. Ilość zabiegów jest uwarunkowana indywidualnie. Zwykle jednak wykonuje się ok. 10 zabiegów w odstępach od 4 do 6 tygodni. Zabieg na ogół jest bezbolesny i nie wymaga znieczulenia, chociaż pacjenci mogą odczuwać minimalny dyskomfort w trakcie jego wykonywania.