Wrzecionowate pasma pojawiające się na skórze to rozstępy. Ich pojawienie się może mieć wiele przyczyn, a kiedy już się rozgoszczą na skórze, niezwykle trudno jest się ich pozbyć. Wiele kobiet wciąż poszukuje skutecznych metod na to, jak walczyć z rozstępami oraz sposobów usuwania rozstępów. Skąd biorą się rozstępy na skórze? Jak im zapobiegać i jak sobie z nimi radzić?
Czym właściwie są te rozstępy?
Najczęściej i najliczniej pojawiają się w obszarze ud, pośladków, brzucha oraz biustu, choć tak naprawdę mogą pojawić się w każdym innym miejscu. Są to wrzecionowate, podłużne pasma, widoczne na skórze. Mogą przybrać barwę czerwoną, z czasem jednak stają się jaśniejsze od skóry, przez co bardzo łatwo je zauważyć. Problem rozstępów dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn i może pojawić się w każdym wieku. Zwykle jest to powód kompleksów oraz obniżonej pewności siebie.
Jakie są przyczyny rozstępów?
Dwie podstawowe przyczyny powstawania rozstępów na skórze to bardzo gwałtowna zmiana masy ciała oraz znaczne osłabienie struktur tkanki łącznej. Chcąc jednak zagłębić się w szczegóły dotyczące bezpośrednich przyczyn pojawiania się rozstępów na skórze, należy wymienić:
- zaburzenia gospodarki hormonalnej
- szybka utrata wagi
- szybki przyrost wagi, w szczególności okres ciąży
- obciążenia genetyczne
- przyjmowanie substancji zawierających kortykoidy przez dłuższy czas
W wyniku powyższych czynników następuje rozciągnięcie, osłabienie bądź całkowite zerwanie włókien elastynowych oraz kolagenowych, dlatego samodzielne usuwanie rozstępów jest bardzo trudne, a po dłuższym czasie wręcz niemożliwe. Wówczas należy sięgnąć po zabiegi laserowe. Usuwanie rozstępów laserem to jedyna metoda, która pozwala przywrócić skórze dawną gładkość i jędrność.
Jak zapobiegać rozstępom?
Usuwanie rozstępów, które pojawiły się na skórze, wymaga pracy specjalistów w zakresie medycyny estetycznej. Można jednak działać jeszcze przed pojawieniem się zmian na skórze. Bardzo ważne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry, który znacznie poprawia jej elastyczność i jędrność, co jest bardzo ważne szczególnie podczas nagłych zmian masy ciała. Konieczne jest również odpowiednie nawadnianie organizmu, a zatem przyjmowanie przynajmniej 2 litrów płynów dziennie. Skuteczną funkcję pełnią również regularne masaże oraz ćwiczenia poprawiające napięcie skóry. Podczas zmiany masy ciała, szczególnie podczas intensywnych ćwiczeń czy ciąży zaleca się również natłuszczanie skóry. Stosowanie specjalnych maseł do ciała – najczęściej masła z kakaowca pozwala uchronić skórę przed powstawaniem rozstępów.
Kiedy rozstępy się pojawią – laserowe usuwanie rozstępów
W pierwszej fazie można jeszcze próbować samodzielnego usuwania rozstępów, jednak kiedy zdążą się już całkowicie utworzyć, wówczas skuteczne może być jedynie usuwanie rozstępów laserem. Jedną z metod laserowego usuwania rozstępów jest zabieg IPixel. Jest to jeden z modułów wszechstronnej technologii Alma Harmony XL Pro. Działa na zasadzie resurfacingu, co pozwala na skuteczne usuwanie uszkodzonych komórek tkanki łącznej, a tym samym widocznych rozstępów. Laser IPixel oddziaływuje jedynie na uszkodzone komórki, czemu zawdzięcza bardzo wysoką skuteczność, ale przede wszystkim bezpieczeństwo podczas wykonywania zabiegu.
Efekty usuwania rozstępów za pomocą lasera
Wykonanie jednego zabiegu pozwala na zmniejszenie widoczności rozstępów. Aby uzyskać pełny efekt, niezbędne jest powtórzenie tego procesu od 3 do 5 razy, w zależności od obszaru, a także głębokości rozstępów. Po wykonaniu całej serii skóra jest wyraźnie gładsza, a rozstępy stają się niewidoczne.