Nie ma prawa naturalnego, które wskazywałoby ramy idealnej sylwetki. To, co obecnie jest pożądane i uznawane za atrakcyjne jest bardziej kulturowym narzutem, który przez lata ewoluował do obecnych standardów. Krągłe i kształtne pośladki nie jest obecnie tematem tabuizowanym, a praca nad idealną sylwetką staje się coraz bardziej popularna. Jak zatem wytrenować swoje pośladki tak, aby miały idealny kształt?
Kształty pośladków jak 4 pory roku
W obecnej kulturze i kanonach atrakcyjności wyróżnia się 4 podstawowe typy pośladków:
Pośladki w kształcie serca – w tym przypadku tkanka tłuszczowa gromadzi się w dolnych częściach pośladków, zmniejszając swoją objętość w stronę pleców. Jest to również jeden z najbardziej proporcjonalnych kształtów.
Pośladki okrągłe – tutaj, w przeciwieństwie do kształtu sercowatego, tkanka tłuszczowa gromadzi się wyżej. Nadmiernie okrągłe pośladki mogą świadczyć o braku aktywności fizycznej i złej diecie.
Pośladki kwadratowe – w tym przypadku tkanka tłuszczowa oprócz pośladków gromadzi się również w dolnej części pleców. Podobnie jak w przypadku kształtu okrągłego, świadczy to o braku aktywności fizycznej, jednak w większym stopniu.
Pośladki trójkątne (w kształcie litery v) – najczęściej występują u kobiet starszych, u których tkanka ma skłonności do poruszania się i opadania w wyniku osłabienia jędrności tkanek.
Poprawienie kształtów pośladków – czy chirurgia jest konieczna?
Wiele osób, aby poprawić kształt swoich pośladków decyduje się na inwazyjne zabiegi medycyny estetycznej. Najczęściej polegają one na wszczepianiu implantów lub odsysaniu tkanki tłuszczowej w określonych partiach. W nowoczesnej chirurgii stosuje się metody przeszczepiania własnej tkanki tłuszczowej. Bez wątpienia jest to najszybszy sposób na zmianą kształtów pośladków. Należy jednak pamiętać, że jest to zabieg chirurgiczny, który sztucznie ingeruje w ciało. Poza tym po takim zabiegu mogą pozostać blizny, a sztuczne implanty po jakimś czasie mogą wymagać wymiany. Bardzo często efekty takich zabiegów wyglądają groteskowo, ponieważ implanty są zbyt duże i ciało wygląda nieproporcjonalnie. Nie ulega wątpliwości, że jest to metoda dla tych mniej aktywnych fizycznie i liczących na szybki efekt.
Ćwiczenia fizyczne – naturalna, skuteczna i nieinwazyjna metoda
Jedną z najbardziej naturalnych, skutecznych i niewymagających interwencji chirurgicznej metod wymodelowania pośladków są ćwiczenia fizyczne. Istnieje kilka zestawów ćwiczeń, dzięki którym pośladki mogą zostać wymodelowane nawet w jeden miesiąc. Warunkiem jest systematyczność i konsekwencja.
Pierwszym ćwiczeniem, które warto wykonać są wykroki boczne. Należy w nim zrobić wykrok w prawo, tak aby udo było prostopadłe do podłoża. Lewą nogę z kolei należy wyprostować oraz maksymalnie rozciągnąć. Następnie należy wrócić do pozycji początkowej i wykonać ćwiczenie ze zmianą stron.
Innym skutecznym ćwiczeniem jest wyskok z przysiadu. Jeżeli ktoś posiada hantle, to może ich użyć, ponieważ potęgują one efekt. W tym ćwiczeniu należy stanąć w delikatnym rozkroku, a następnie wypchnąć biodra do przodu i zrobić przysiad tak, aby uda ułożyły się równoległe do podłoża. W takiej pozycji należy wytrzymać kilka sekund i wyskoczyć do góry najwyżej jak się uda.