W obecnych czasach za sprawą nowych rozwiązań i technologii życie nabrało ogromnego tempa, któremu organizm ludzki zdaje się nie dorównywać. Zewsząd słychać głosy coachów, którzy przekonują, że każdy może wszystko, że jego możliwości są jeszcze większe, ale tak naprawdę bardzo często jest tak, że w pogoni za kolejnymi osiągnięciami, organizm traci siłę, dobrą kondycję i zdrowy wygląd. Jednym z najczęstszych i najbardziej widocznych objawów przemęczenia jest przyspieszony proces starzenia się oraz zmiana kolorytu i utrata napięcia skóry twarzy.
Przyczyny przemęczenia – zmęczenie fizyczne
Objawy przemęczenia na skórze pojawiają się w momencie tak zwanego zmęczenia fizycznego. Jest one spowodowane zbyt dużym wysiłkiem, zbyt krótkim czasem na odpoczynek i regenerację. Najczęściej pojawia się w wyniku natłoku spraw i obowiązków, nadliczbowych godzin w pracy, prowadzenia remontów czy przeprowadzek, a także zbyt intensywnych ćwiczeń sportowych. Ze zmęczeniem fizycznym związany jest każdy wysiłek organizmu w dosłownym tego słowa znaczeniu.
Przyczyny przemęczenia – zmęczenie psychiczne
Czasami zmęczenie nie musi wynikać z faktycznego wysiłku, który został wykonany. Często jest to długotrwały stan, spowodowany przede wszystkim stresem. Stan napięcia nerwowego często skutkuje problemami ze snem, rozdrażnieniem, obniżonym apetytem i koncentracją.
Objawy przemęczenia – zmęczona skóra twarzy
Przemęczenie bardzo szybko daje o sobie znać w postaci obniżonego samopoczucia, ale również wyglądu. Najczęściej można zaobserwować obniżoną odporność, osłabienie włosów, paznokci, spadek wagi, jednak najbardziej widocznym objawem jest zmęczona skóra twarzy. Jest to bowiem największy narząd człowieka, którego zadaniem jest ochrona całego organizmu, dlatego właśnie na skórze odbijają się wszystkie niedoskonałości i obniżenie kondycji organizmu. Zmęczoną skórę łatwo rozpoznać po:
- ziemistym odcieniu cery
- opuchniętych powiekach
- tak zwanych “worach” pod oczami
- widocznych naczynkach w okolicy oczu
- utracie jędrności i napięcia skóry
- utracie zdrowego blasku cery
Jak sobie radzić z objawami przemęczenia?
Najprostsze rozwiązanie to oczywiście zmniejszenie liczby obowiązków, czas na relaks, zdrowy sen, rozluźnienie napięcia mięśniowego za pomocą aktywności fizycznej czy masaży oraz zastosowanie technik obniżających stres. Najtrudniej jednak pozbyć się objawów przemęczenia widocznych w kondycji skóry. Aby przywrócić cerze zdrowy wygląd, konieczne jest wykonanie zabiegów na twarz, które skutecznie powstrzymują postępujący proces starzenia się skóry – utratę elastyczności czy zmarszczki. Niezbędne będzie także oczyszczenie i odżywienie cery za pomocą składników aktywnych, które uzupełnią braki witamin i mikroelementów, niezbędnych do właściwego funkcjonowania skóry.
Zabiegi na twarz, które warto wykonać
Objawy przemęczenia widoczne na twarzy mogą okazać się niezwykle trwałe i ciężkie do zredukowania. Jeśli ogólne oczyszczenie i odżywienie skóry nie przyniesie rezultatów, warto zastosować silniejsze zabiegi na twarz. Do takich należą:
- Lifting twarzy Emerge – jak sama nazwa wskazuje, celem zabiegu jest wygładzenie skóry i przywrócenie jej optymalnego napięcia oraz elastyczności. Dodatkowo laserowy lifting twarzy skutecznie redukuje przebarwienia, a także zwęża rozszerzone pory, wpływając na poprawę ogólnego wyglądu skóry.
- Ultraskin II Absolute – technologia Hifu oparta na działaniu ultradźwięków skutecznie przywróci cerze dawną świetność i zredukuje objawy jej zmęczenia i starzenia.
Jak unikać stanu przemęczenia?
Z nadmiernego zmęczenia organizmu nie wynika nic dobrego. Stres, duży wysiłek, niedobór snu czy niedożywienie bądź nieodpowiednia dieta znacznie przyspieszają starzenie się cery, mogą doprowadzić również do różnych jej schorzeń i ogólnego osłabienia. Aby tego uniknąć, należy zredukować ilość obowiązków w ciągu dnia w taki sposób, aby znaleźć czas na odpoczynek oraz minimum 6-7 godzin snu, podczas których proces regeneracji skóry jest najbardziej intensywny. Dodatkowo warto walczyć z napięciem stresowym oraz zadbać o pełnowartościowe posiłki.